INSTALACE TEPELNÉHO ČERPADLA

Po úspěšném zakopání zemního kolektoru na pozemek jsme mohli požádat Acond o připojení tepelného čerpadla a doufat, že brzo budeme topit. Samotná montáž byla na dvy dny, kdy první den se namontovalo samotné tepelné čerpadlo s bojlerem a vše se propojilo mezi sebou, s kolektoru, okruhy topení a rozdělovači vody. Další den pak elektrikář dopojil tepelné čerpadlo a my mohli topit a ohřívat vodu.

 


25. a 27.1.2021 jsme se dočkali montáže našeho TČ země voda se zemním kolektorem Pasiv G4 od společnosti Acond. První den se navezl veškerý materiál, čerpadlo a bojler a začalo připojování. Nejdříve příprava, napojení hlavního přívodu vody, umístění čerpadla a napojení kolektoru. Následně umístění bojleru a propojení toho všeho mezi sebou. Trochu jsem se obávala, že to bude trubek, ale výsledek se mi moc líbí. Díky logickému uspořádání v technické místnosti je propojení jednoduché a krátké.

Čerpadlo je vysoké necelý metr a má horní připojení. Vlevo je připojen přívod a vývod zemního kolektoru, kde cirkuluje nemrznoucí směs. Vpravo je pak propojení s bojlerem. Z bojleru pak vede teplá voda do rozdělovačů podlahového topení a do rozdělovače teplé vody + je tam zpátečka z topení. Další propojení pak pro dopouštění systému a odvod z pojistného ventilu.

Na konci montáže jsme dostali miniinstruktáž co dělat když je potřeba dopustit systém topení, vyčistit filtr, dopustit kolektor se solankou atd. Já si z toho vzala, že kdyby něco, tak mám volat :D.

Další den přijel elektřikář a začal připojovat TČ, nejdříve na hlavní přívod a pak jsme hledali správné UTP kabely pro připojení venkovního čidla teploty, vnitřního čidla teploty a internetového připojení. U toho jsme se trochu zapotili, neb náš elektrikář je ... raději neříkat. Kabely jsme tahali narychlo téměř sami a nepopisovali se. A jelikož pořád nemáme zapojený rozvaděč, tak to bylo něco, hledat v tom klubu kabelů. Nicméně, zadařilo se, připojení jsme. Topíme!

Nechtěli jsme termostat s čidlem umisťovat do obývacího pokoje, protože se mi vzhledově nelíbí. Máme tedy jen čidlo, schované za falešným vypínačem a ovládací termostat je umístěný přmo u teleného čerpadla. na něm se dá ovládat vnitřní teplota a sledovat teplota vody a venkovní teplota.Aktuální teplota doma je 14°C při venkovních -9°C, bez zateplení. Doufám, že se počasí brzo umoudří, oteplí se a my zateplíme.

Tepelné čerpadlo s bojlerem a kolektorem cca 320m nás vyšlo na 184.565,-. Zakopání kolektoru pak 4.883,- za naftu do bagru.


Komentáře

 1. Dobrý den, mohl bych poprosit fotku finálního zapojení v TM? Nikde nevidím expanzní nádoby. Plánujeme také TČ Acond, ale máme velmi malou TM, tak bych měl rád představu. Děkuji! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den, na poslední fotce už je to komplet. Externí expanzní nádobu nemáme. Nad čerpadlem jen přibyla rekuperace - fotka bude v dalším článku :)

   Vymazat
  2. Expanzní nádoby jsou v TC. Jedna na okruh v domě a druhá na solanku zemní registr.

   Vymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

HYDROIZOLACE ZÁKLADOVÉ DESKY

ZALOŽENÍ ZTRACENÉHO BEDNĚNÍ

SEŘÍZNUTÍ VRCHNÍ ŘADY ZTRACENÉHO BEDNĚNÍ